Budownictwo szkieletowe co to właściwie jest?

Budownictwo szkieletowe

Dom szkieletowy, jak nazwa wskazuje, opiera się na drewnianym szkielecie - belkach o różnym przekroju, tworzących elementy konstrukcyjne ścian. Poszycie ścian zewnętrznych stanowią płyty OSB oraz inne warstwy okładzinowe. W podobny sposób tworzy się ściany wewnętrzne. Te lekkie konstrukcje można postawić na każdym fundamencie, jednak zaleca się stawiać domy na płycie fundamentowej.  Warto zwrócić uwagę na fakt, że drewniany szkielet to tylko główna konstrukcja. Dom   może wyglądać jak tylko chcesz - może być budynkiem z elewacją z desek może zostać otynkowany w tradycyjny sposób lub  można obłożyć go cegłą klinkierową. Do ocieplenia w tej technologii wykorzystuje się styropian. Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o wielkość budynku. Taki dom możemy wybudować w 3 miesiące. Oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze.

Domy szkieletowe są energooszczędne, a więc tanie w eksploatacji.

Przy budowie nie ma przerw sezonowych. W naszym zmieniającym się klimacie koszty ogrzania domu zimą czy chłodzenia latem są niebagatelne. Zaletą jest też łatwość adaptacji i przebudowy czy remontu - wymienić można nawet całą ścianę.   Pojawiają się liczne pytania o trwałość i bezpieczeństwo. Pamiętać należy,  że domy szkieletowe muszą spełniać w tej kwestii takie same standardy, jak każda inna technologia. Doświadczenia innych krajów pokazują też, że są to konstrukcje, które mogą przetrwać niejedno : trudne warunki atmosferyczne, upływ czasu a nawet pożary.  Reasumując, jest to technologia tania, energooszczędna i estetyczna. Z pewnością jest to propozycja dla wszystkich, którym zależy na czasie i niższych kosztach budowy oraz późniejszej eksploatacji, jak i dla osób pragnących żyć ekologicznie, zbliżyć się do natury.

Dom z drewna doskonale wtopi się w każde otoczenie. Zapewni komfortowe warunki życia nawet alergikom, gdyż jak podkreślają eksperci jest bardzo przyjazny dla zdrowia.  Technika budowania domów szkieletowych pochodzi ze Szwecji, która ma znacznie surowszy klimat niż Polska, świadczy to o tym, że domy budowane tą techniką charakteryzującą się bardzo dobrą izolacyjnością – co wiąże się z zaoszczędzeniem funduszy na ogrzewanie.  Jedynym elementem betonowym w budynku drewnianym jest fundament, zaś konstrukcja domu jest w całości drewniana tzw. „budownictwo lekkie”, dzięki temu można budować dom bez względu na porę roku.