Gruntowy wymiennik ciepła

Firma Zimmermann-Haus wprowadza do swoich domów nowoczesny system wspomagania wentylacji. Gruntowy wymiennik ciepła Geostrong (bezprzeponowy) jest montowany bezpośrednio pod płytą fundamentową budynku (50cm). Wykonany jest z najwyższej jakości tworzywa, usadowiony na podłożu z kruszywa dolomitowego.
Gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie służące do wspomagania wentylacji budynków, zwiększające ich komfort cieplny poprzez ujednolicenie temperatury dostarczanego do budynku powietrza. W gruntowym wymienniku ciepła wykorzystuje się dużą pojemność cieplną gruntu, dzięki której można zmniejszyć wahania temperatury powietrza dostarczanego do budynku (w stosunku do pobieranego bezpośrednio z atmosfery). Instalacja jest wykorzystywana do wstępnego ogrzewania (w zimie) lub chłodzenia (w lecie) powietrza wprowadzanego do budynków. Jest to system połączony z  wentylacją mechaniczną budynku i rekuperatorem.
Zalety: Podczas pomiarów w okresie zimowym nawet przy temperaturze od -17ºC do -20ºC utrzymujących się przez kilka dni powietrze na wyjściu z wymiennika nigdy nie miało temperatur ujemnych. Dla wymienników montowanych w obrysie fundamentów temperatury za wymiennikiem wynosiły od +1ºC do +4ºC. W okresie letnim przy temperaturach w ciągu kilku kolejnych dni od +32ºC do + 35ºC powietrze na wyjściu z wymiennika osiągało temperatury od 14ºC do max 17ºC.  W okresie letnim następuje w wymienniku wytrącanie wilgoci z powietrza i skropliny samoczynnie odprowadzane są do podłoża wymiennika. W okresie zimowym przy niskich temperaturach następuje samoczynne dowilżanie powietrza z gruntu. Obniżenie wilgotności powietrza latem i dowilżenie zimą w zdecydowany sposób poprawia komfort wewnątrz pomieszczeń, do których jest ono doprowadzane.
- Pierwszy GWC bezprzeponowy, który jest wykonany w technologii antybakteryjnej, antywirusowej, antygrzybicznej
- Pierwszy GWC bezprzeponowy, który pracuje w układzie TICHELMANN'A, co powoduje, że strumienie powietrza są ukierunkowane i nie zachodzi przepływ "na skos" lub najkrótszą drogą jak w innych podobnych rozwiązaniach
- Pierwszy GWC mający najlepszą wymianę termodynamiczną spośród wszystkich typów GWC.  Odzysk ciepła następuje poprzez dyfuzję od podłoża oraz poprzez przenikanie od góry poprzez stopy betonowe
- Dogrzewanie powietrza zimą 
- Dostarczanie chłodu latem w czasie upałów (naturalna klimatyzacja)
- Dowilżanie powietrza zimą ( ważne szczególnie dla alergików)
- Dożywotnia gwarancja 
- Obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia rocznie o 600zł
- Brak potrzeby montowania klimatyzacji oszczędność 3000zł

Działanie: Powietrze poprzez czerpnię z filtrem dostaje się kanałem wentylacyjnym do kolektora rozdzielającego. Z kolektora rozdzielającego powietrze dostaje się do poszczególnych połówek kanałów, gdzie zachodzi wymiana termodynamiczna poprzez GWC oraz poprzez bezpośredni kontakt z podłożem dolomitowym.