Technologia

Technologia drewniana szkieletowa.

Polski rynek budowlany, choć wciąż bardzo Zachowawczy, zaczyna otwierać się na nowe Technologie, w tym na technologię drewnianą. Co sprawia, że w Kanadzie czy USA jest niezwykle Popularna? Czego najbardziej obawiają się Rodzimi inwestorzy? Odpowiedzią na rosnące Zapotrzebowanie na tańsze domy budowane Szybciej i ekonomicznie jest technologia Drewniana. Głównie chodzi o domy szkieletowe, Które doskonale sprawdzają się od lat np. W Norwegii. Pytanie czy to dobra propozycja dla polskiego inwestora?

Czym charakteryzuje się technologia drewniana?
Dom szkieletowy, jak nazwa wskazuje, opiera się na drewnianym szkielecie - belkach o różnym przekroju, tworzących elementy konstrukcyjne ścian. Poszycie ścian zewnętrznych stanowią płyty OSB. W podobny sposób tworzy się ściany wewnętrzne. Te lekkie konstrukcje można postawić na każdym fundamencie, jednak zaleca się stawiać domy na płycie fundamentowej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że drewniany szkielet to tylko główna konstrukcja. Dom kanadyjski może wyglądać jak tylko chcesz - może być budynkiem z elewacją z desek czy też z szalówką z półbala, może zostać otynkowany w tradycyjny sposób, można obłożyć go cegłą klinkierową. Do ocieplenia w tej technologii wykorzystuje się wełnę mineralną. Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o wielkość budynku. Taki dom możemy wybudować w 3 miesiące. Oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze. Przy budowie nie ma przerw sezonowych. Domy kanadyjskie są energooszczędne, a więc tanie w eksploatacji. W naszym zmieniającym się klimacie koszty ogrzania domu zimą czy chłodzenia latem są niebagatelne. Zaletą jest też łatwość adaptacji i przebudowy czy remontu - wymienić można nawet całą ścianę. Technologia drewniana to wciąż rozwiązanie mało popularne. Powstaje coraz więcej firm oferujących budowę takich domów. Tego typu konstrukcje wywołują na naszym rynku jeszcze kontrowersje. Pojawiają się liczne pytania o trwałość i bezpieczeństwo. Pamiętać należy, że domy kanadyjskie muszą spełniać w tej kwestii takie same standardy, jak każda inna technologia. Doświadczenia innych krajów pokazują też, że są to konstrukcje, które mogą przetrwać niejedno: trudne warunki atmosferyczne, upływ czasu a nawet pożary.

Dla kogo dom drewniany?
Reasumując, jest to technologia tania, energooszczędna i estetyczna. Z pewnością jest to propozycja dla wszystkich, którym zależy na czasie i niższych kosztach budowy oraz późniejszej eksploatacji, jak i dla osób pragnących żyć ekologicznie, zbliżyć się do natury. Dom z drewna doskonale wtopi się w każde otoczenie. Zapewni komfortowe warunki życia nawet alergikom, gdyż jak podkreślają eksperci jest bardzo przyjazny dla zdrowia. Technika budowania domów szkieletowych pochodzi ze Szwecji, która ma znacznie surowszy klimat niż Polska, świadczy to o tym, że domy budowane tą techniką charakteryzującą się bardzo dobrą izolacyjnością – co wiąże się z zaoszczędzeniem funduszy na ogrzewanie. Jedynym elementem betonowym w budynku drewnianym jest fundament, zaś konstrukcja domu jest w całości drewniana tzw. „budownictwo lekkie”, dzięki temu można budować dom bez względu na porę roku.

ZALETY TECHNOLOGII DREWNIANEJ:
- Krótki czas budowy 
- Oszczędność podczas eksploatacji  
- Łatwość adaptacji i remontu  
- Elewacja może  wyglądać jak chcesz 
- Energooszczędne 
- Ekonomiczne 
- Zdrowy mikroklimat wewnątrz 
- Doskonała izolacja termiczna 
- Wbrew obiegowym opiniom, trwałe 
- Budowa niezależnie od pory roku 
- Naturalne surowce 
- Mały ciężar domu