Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?

Budowa domu to naprawdę duże przedsięwzięcie, w którym istotne znaczenie odgrywa czas rozpoczęcia i trwania prac. Osoby pragnące rozpocząć budowę domu, z całą pewnością zastanawiają się nad tym, kiedy dokładnie jest najlepszy czas na wstępne prace budowlane. Warto mieć świadomość tego, że pora roku, a także odpowiednie planowanie ma ogromne znaczenie, nie tylko dla tempa powstawania nowego lokum, lecz również dla jego kosztów. To, jak długo trwa budowa domu, zasadniczo uzależnione jest od stosowanej technologii i budżetu. Jeśli wymogi formalno-prawne zostały zrealizowane, posiadamy zgodę na wejście na działkę, to pozostaje nam określenie daty rozpoczęcia budowy, stworzenie harmonogramu budowy domu i zarezerwowanie terminów u wykonawców.

Czytaj więcej
Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?

Główne etapy, prowadzące do uzyskania pozwolenia na budowę to przede wszystkim gotowy projekt i adaptacja projektu do konkretnej działki. Czy wiemy kiedy należy mieć pozwolenie na budowę, a kiedy wystarczy zgłoszenie budowy? Czy wiemy jak uzyskać pozwolenie na budowę i jak długo trwa wydanie decyzji? Co dokładnie powinien zawierać wniosek o pozwolenie na budowę? Jakie dokumenty powinniśmy ze sobą zabrać? Jak długo jest ważne pozwolenie na budowę? Pytań jest naprawdę wiele. Starając się o pozwolenie na budowę domu, warto więc poznać wszelkie procedury, które obowiązują od 2020 roku.

Czytaj więcej
Różnica między panelami mono i poli krystalicznymi

Jednym z najważniejszych elementów systemu fotowoltaicznego są panele fotowoltaiczne. To właśnie one zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną w postaci prądu stałego. Podstawa każdej instalacji fotowoltaicznej, czyli panele fotowoltaiczne, składa się z wielu połączonych ze sobą ogniw. W zależności od rodzaju tych ogniw, panele fotowoltaiczne możemy podzielić na dwie grupy: monokrystaliczne i polikrystaliczne.

Czytaj więcej
Dom pasywny - co to oznacza?

Budownictwo pasywne jest sposobem na odpowiedzialne podejście zarówno do spraw ekologii jak i ekonomii. Czy wiemy jednak co oznacza dom pasywny? Czym charakteryzuje się dom pasywny i co jest jego wyróżnikiem? W poszukiwaniu oszczędności, coraz częściej inwestorzy decydują się na budowę domów pasywnych. Mimo, iż koszt wybudowania takiego domu może być znacząco wyższy od standardowego, to późniejsze zyski z codziennej eksploatacji w bardzo szybkim tempie równoważą poniesioną inwestycję.

Czytaj więcej
Zakup działki pod budowę domu. Na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach, zakup działki budowlanej stanowi pierwszy i najważniejszy krok w kierunku realizacji swoich marzeń, które są związane z posiadaniem własnego domu.
Kupno działki budowlanej wcale nie należy do łatwych zadań. Jest to naprawdę ważna decyzja, przed podjęciem której należy wziąć pod uwagę wiele czynników. To poważna życiowa decyzja oraz jeden z największych wydatków w swoim życiu. Sam wybór działki nie jest wyłącznie kwestią lokalizacji i metrażu. Zanim podpiszemy umowę, należy wypytać sprzedawcę o wszelkie szczegóły, zapoznać się z sąsiedztwem, a także zajrzeć do dokumentacji w sądzie rejonowym i urzędzie gminy lub miasta. Musimy również pamiętać o tym, że na zakupionej przez nas parceli, nie zawsze będziemy mogli wybudować dowolny dom.

Czytaj więcej
Jak wybrać dobrą firmę budowlaną do budowy domu?

Właściwy wybór firmy budowlanej jest jedną z najważniejszych decyzji w procesie budowy domu. To właśnie od tej decyzji, w ogromnej mierze zależy koniec budowy, a także ostateczny koszt całego przedsięwzięcia. Na rynku ogłasza się bardzo dużo firm budowlano-remontowych, które oferują swoje usługi przy pracach wykończeniowych. Poszukując dobrej firmy budowlanej, nie decydujmy się na pierwszą lepszą, która rzuciła nam się w oczy podczas przeglądania stron internetowych. Nikt z nas nie chce przecież tracić pieniędzy na firmę, którą cechuje brak profesjonalizmu i niska jakość wykonanych prac. Poszukując firmy budowlanej, która sprosta naszym oczekiwaniom, kierujmy się zasadami, które są w stanie ułatwić nam wybór.

Czytaj więcej
Czy warto instalować pompę ciepła w domu?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że koszty ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej stanowią około 60% wydatków, ponoszonych na rzecz eksploatacji domów jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego, że poszukujemy alternatywnych źródeł ogrzewania domu, które w znaczący sposób pozwolą na poczynienie oszczędności. Jednym z naprawdę atrakcyjnych rozwiązań, wykorzystujących odnawialne źródła energii jest pompa ciepła.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie domu co warto wiedzieć?

Czy warto ubezpieczyć dom? Oczywiście, że tak. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Pytanie pojawia się natomiast przy wyborze określonego zakresu ubezpieczenia. Ubezpieczenie domu lub mieszkania jest jedynym z najstarszych rodzajów ubezpieczeń. To tak naprawdę podstawa zabezpieczenia finansowego danej nieruchomości.

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny na budowę domu - co warto wiedzieć

Budowa lub zakup domu to bez wątpienia kosztowna inwestycja. Rzadko kiedy jest finansowana z własnej kieszeni, dlatego gdy brakuje środków na jej realizację, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty kredytowej banku. Inwestycja w dom lub we własne mieszkanie, ze względu na niebotyczne koszty, powinna być bardzo dobrze przemyślana.

Czytaj więcej
Czym jest rekuperacja? Poznaj zalety posiadania rekuperatora

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki rekuperacji, mamy zapewniony dostęp do zdrowego i świeżego powietrza w domu. Rekuperacja w istotny sposób oddziałuje na komfort mieszkania. Ten synonim nowoczesności, gwarantuje stałą i regularną wymianę powietrza, wpływając jednocześnie na koszty ogrzewania.

Czytaj więcej
Projekt domu gotowy czy indywidualny - co wybrać?

Jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w trakcie budowy domu to wybór jego projektu. Możemy zdecydować się na projekt dostępny od ręki - gotowy lub projekt indywidualny, czyli na zamówienie, tworzony wspólnie z architektem. Który projekt będzie dla nas najlepszy? Prawdopodobnie wszyscy, którzy planują budowę domu, zadają sobie to pytanie. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też przed ostatecznym rozstrzygnięciem, warto wszystko przeanalizować.

 

Czytaj więcej
Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Planowanie budowy domu, warto w pierwszej kolejności rozpocząć od rozważenia projektu domu energooszczędnego. Dom energooszczędny to taki dom, który potrzebuje mało energii nie tylko do ogrzewania, ale także do chłodzenia, wentylacji i dostarczenia ciepłej wody. Głównym założeniem tego typu domu jest obniżanie kosztów eksploatacji. Kto by nie chciał zminimalizować kosztów ogrzewania domu w zimie i zapewnić optymalne oraz komfortowe warunki cieplne w okresie letnim? Osób zainteresowanych wybudowaniem domu energooszczędnego jest coraz więcej. Nie dość, że będziemy mogli liczyć na obniżenie wartości rachunków, to dodatkowo przyczynimy się do ochrony środowiska.

Czytaj więcej
Jakie zalety wyboru płyty fundamentowej?

Płyta fundamentowa jest elementem konstrukcyjnym budynku. Jej zadaniem jest przekazywanie obciążeń w sposób bezpośredni do gruntu. Kiedy wiemy już, gdzie w przyszłości stanie nasza nieruchomość, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się na czym ją posadowimy. Płyta fundamentowa bardzo często swoje zastosowanie znajduje w budownictwie domów jednorodzinnych. Decydując się na płytę fundamentową, powinniśmy pamiętać o tym, że jej wykonanie najlepiej zlecić firmie budowlanej, ponieważ nie poradzilibyśmy sobie z tym zadaniem samodzielnie. Musimy mieć świadomość tego, że stabilny dom musi mieć odpowiednie podłoże. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór żelbetowej płyty fundamentowej.

Czytaj więcej
Czym jest fotowoltaika? Cała prawda o panelach słonecznych

Fotowoltaika to bardzo prosty sposób, polegający na pozyskiwaniu energii elektrycznej ze słońca. Coraz częściej, na dachach domów lub na budynkach nowoczesnych firm, możemy zauważyć panele fotowoltaiczne, czyli panele słoneczne, będące krzemowymi płytami.
Dlaczego popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie? Dzięki połączeniu ekologii z ekonomią, możemy liczyć na rozwiązanie, które gwarantuje nam zwrot części lub nawet całości kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej. Podczas tego procesu, nie szkodzimy w żaden sposób środowisku. Panele fotowoltaiczne są korzystnym i przyszłościowym rozwiązaniem w dobie rosnących rachunków za prąd.

Czytaj więcej
Co to jest stan domu pod klucz?

Zakup domu bez wątpienia związany jest z podejmowaniem bardzo wielu poważnych decyzji. W pierwszej kolejności, zastanawiamy się nad idealną lokalizacją, nad tym czy wybrać dom, a może postawić na mieszkanie, a także czy zdecydować się na rynek wtórny lub pierwotny. Zakup domu, wiąże się również z decyzją odnośnie tego, czy będzie on w stanie deweloperskim czy pod klucz. Nie mniej jednak, każda nasza decyzja to wielki dylemat. Każdy krok trzeba bardzo dobrze przemyśleć, aby nie było sytuacji w których będziemy żałować podjętych decyzji.

Czytaj więcej
Co to jest stan deweloperski domu?

Gdy kupujemy dom, bardzo często spotykamy się z takimi terminami jak dom pod klucz, stan surowy zamknięty lub stan deweloperski. Nie każdy wie, co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami i czym się różnią. W dzisiejszych czasach, bardzo duża grupa osób, przeważnie decyduje się na stan deweloperski domu.

Czytaj więcej
Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Budując dom lub dokonując jego rozmaitych modernizacji, często zadajemy sobie bardzo ważne pytanie – lepiej wybrać pompę ciepłą gruntową czy powietrzną? Sposób ogrzewania budynku jest szczególnie istotny. Niestety różnorodność dostępnych technologii sprawia, że naprawdę ciężko jest wybrać system, który będzie spełniać nasze oczekiwania i wszelkie potrzeby. Coraz większym zainteresowaniem na polskim rynku cieszą się pompy ciepła. Można je podzielić ze względu na rodzaj dolnego źródła ciepła - na pompy gruntowe oraz pompy powietrzne.

Czytaj więcej
Ile czasu trwa budowa domu szkieletowego?

Budowa domu jest bardzo dużym przedsięwzięciem, które pochłania zarówno wiele czasu jak i pieniędzy. Budowa domu szkieletowego uzależniona jest przede wszystkim od projektu, technologii budowania, a także od naszych finansów. Ile czasu trwa budowa domu szkieletowego? To kluczowe pytanie, które pomaga nam w wyborze określonej firmy. Szybkość realizacji inwestycji jest przecież znaczącym i decydującym czynnikiem. Budowę domu szkieletowego można w szybki sposób poprowadzić o każdej porze roku.

Czytaj więcej