Czy warto instalować pompę ciepła w domu?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że koszty ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej stanowią około 60% wydatków, ponoszonych na rzecz eksploatacji domów jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego, że poszukujemy alternatywnych źródeł ogrzewania domu, które w znaczący sposób pozwolą na poczynienie oszczędności. Jednym z naprawdę atrakcyjnych rozwiązań, wykorzystujących odnawialne źródła energii jest pompa ciepła.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie domu co warto wiedzieć?

Czy warto ubezpieczyć dom? Oczywiście, że tak. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Pytanie pojawia się natomiast przy wyborze określonego zakresu ubezpieczenia. Ubezpieczenie domu lub mieszkania jest jedynym z najstarszych rodzajów ubezpieczeń. To tak naprawdę podstawa zabezpieczenia finansowego danej nieruchomości.

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny na budowę domu - co warto wiedzieć

Budowa lub zakup domu to bez wątpienia kosztowna inwestycja. Rzadko kiedy jest finansowana z własnej kieszeni, dlatego gdy brakuje środków na jej realizację, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty kredytowej banku. Inwestycja w dom lub we własne mieszkanie, ze względu na niebotyczne koszty, powinna być bardzo dobrze przemyślana.

Czytaj więcej
Projekt domu gotowy czy indywidualny - co wybrać?

Jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w trakcie budowy domu to wybór jego projektu. Możemy zdecydować się na projekt dostępny od ręki - gotowy lub projekt indywidualny, czyli na zamówienie, tworzony wspólnie z architektem. Który projekt będzie dla nas najlepszy? Prawdopodobnie wszyscy, którzy planują budowę domu, zadają sobie to pytanie. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też przed ostatecznym rozstrzygnięciem, warto wszystko przeanalizować.

 

Czytaj więcej
Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Planowanie budowy domu, warto w pierwszej kolejności rozpocząć od rozważenia projektu domu energooszczędnego. Dom energooszczędny to taki dom, który potrzebuje mało energii nie tylko do ogrzewania, ale także do chłodzenia, wentylacji i dostarczenia ciepłej wody. Głównym założeniem tego typu domu jest obniżanie kosztów eksploatacji. Kto by nie chciał zminimalizować kosztów ogrzewania domu w zimie i zapewnić optymalne oraz komfortowe warunki cieplne w okresie letnim? Osób zainteresowanych wybudowaniem domu energooszczędnego jest coraz więcej. Nie dość, że będziemy mogli liczyć na obniżenie wartości rachunków, to dodatkowo przyczynimy się do ochrony środowiska.

Czytaj więcej
Jakie zalety wyboru płyty fundamentowej?

Płyta fundamentowa jest elementem konstrukcyjnym budynku. Jej zadaniem jest przekazywanie obciążeń w sposób bezpośredni do gruntu. Kiedy wiemy już, gdzie w przyszłości stanie nasza nieruchomość, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się na czym ją posadowimy. Płyta fundamentowa bardzo często swoje zastosowanie znajduje w budownictwie domów jednorodzinnych. Decydując się na płytę fundamentową, powinniśmy pamiętać o tym, że jej wykonanie najlepiej zlecić firmie budowlanej, ponieważ nie poradzilibyśmy sobie z tym zadaniem samodzielnie. Musimy mieć świadomość tego, że stabilny dom musi mieć odpowiednie podłoże. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór żelbetowej płyty fundamentowej.

Czytaj więcej
Czym jest fotowoltaika? Cała prawda o panelach słonecznych

Fotowoltaika to bardzo prosty sposób, polegający na pozyskiwaniu energii elektrycznej ze słońca. Coraz częściej, na dachach domów lub na budynkach nowoczesnych firm, możemy zauważyć panele fotowoltaiczne, czyli panele słoneczne, będące krzemowymi płytami.
Dlaczego popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie? Dzięki połączeniu ekologii z ekonomią, możemy liczyć na rozwiązanie, które gwarantuje nam zwrot części lub nawet całości kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej. Podczas tego procesu, nie szkodzimy w żaden sposób środowisku. Panele fotowoltaiczne są korzystnym i przyszłościowym rozwiązaniem w dobie rosnących rachunków za prąd.

Czytaj więcej
Co to jest stan domu pod klucz?

Zakup domu bez wątpienia związany jest z podejmowaniem bardzo wielu poważnych decyzji. W pierwszej kolejności, zastanawiamy się nad idealną lokalizacją, nad tym czy wybrać dom, a może postawić na mieszkanie, a także czy zdecydować się na rynek wtórny lub pierwotny. Zakup domu, wiąże się również z decyzją odnośnie tego, czy będzie on w stanie deweloperskim czy pod klucz. Nie mniej jednak, każda nasza decyzja to wielki dylemat. Każdy krok trzeba bardzo dobrze przemyśleć, aby nie było sytuacji w których będziemy żałować podjętych decyzji.

Czytaj więcej
Co to jest stan deweloperski domu?

Gdy kupujemy dom, bardzo często spotykamy się z takimi terminami jak dom pod klucz, stan surowy zamknięty lub stan deweloperski. Nie każdy wie, co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami i czym się różnią. W dzisiejszych czasach, bardzo duża grupa osób, przeważnie decyduje się na stan deweloperski domu.

Czytaj więcej
Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Budując dom lub dokonując jego rozmaitych modernizacji, często zadajemy sobie bardzo ważne pytanie – lepiej wybrać pompę ciepłą gruntową czy powietrzną? Sposób ogrzewania budynku jest szczególnie istotny. Niestety różnorodność dostępnych technologii sprawia, że naprawdę ciężko jest wybrać system, który będzie spełniać nasze oczekiwania i wszelkie potrzeby. Coraz większym zainteresowaniem na polskim rynku cieszą się pompy ciepła. Można je podzielić ze względu na rodzaj dolnego źródła ciepła - na pompy gruntowe oraz pompy powietrzne.

Czytaj więcej
Ile czasu trwa budowa domu szkieletowego?

Budowa domu jest bardzo dużym przedsięwzięciem, które pochłania zarówno wiele czasu jak i pieniędzy. Budowa domu szkieletowego uzależniona jest przede wszystkim od projektu, technologii budowania, a także od naszych finansów. Ile czasu trwa budowa domu szkieletowego? To kluczowe pytanie, które pomaga nam w wyborze określonej firmy. Szybkość realizacji inwestycji jest przecież znaczącym i decydującym czynnikiem. Budowę domu szkieletowego można w szybki sposób poprowadzić o każdej porze roku.

Czytaj więcej