Ile czasu trwa budowa domu szkieletowego?

Budowa domu jest bardzo dużym przedsięwzięciem, które pochłania zarówno wiele czasu jak i pieniędzy. Budowa domu szkieletowego uzależniona jest przede wszystkim od projektu, technologii budowania, a także od naszych finansów. Ile czasu trwa budowa domu szkieletowego? To kluczowe pytanie, które pomaga nam w wyborze określonej firmy. Szybkość realizacji inwestycji jest przecież znaczącym i decydującym czynnikiem. Budowę domu szkieletowego można w szybki sposób poprowadzić o każdej porze roku.

Dzięki temu budownictwo szkieletowe staje się coraz bardziej popularną technologią na którą decyduje się coraz większa grupa klientów. Niestety bardzo trudno sprecyzować czas trwania domu szkieletowego. Najczęściej, standardowym czasem realizacji takiej budowy jest około 90 dni. Gdy mamy do czynienia z większymi domami, posiadającymi ogromny metraż, czas realizacji inwestycji może się wydłużyć o dodatkowe dni. Weźmy pod uwagę jednak to, że bez względu na to, jak długo budowany będzie dom szkieletowy w danej firmie, będzie to czas o wiele krótszy niż w przypadku innych sposobów budowy. Budynki stawiane w technologii szkieletowej w bardzo łatwy sposób można zaprojektować i wykonać. Wypełnieniem ścian między elementami szkieletu jest wełna mineralna skalna a elementami konstrukcyjnymi, czyli budulcowymi jest drewno świerkowe. Domy szkieletowe w 80% ściany mają wełnę skalną a reszta to część konstrukcyjna. Można powiedzieć z przymrużeniem oka, że domy szkieletowe to domy wełniane nie drewniane. Ściany wykonywane są na hali produkcyjnej a elementy konstrukcyjne wycinane na maszynie CNC. Na etapie produkcji, do ściany wkładamy już peszle do prowadzenia instalacji elektrycznej oraz niezbędne uzbrojenie do instalacji hydraulicznej. To wszystko przyczynia się do skrócenia czasu wszelkich niezbędnych prac trwających na budowie domu szkieletowego.

Jak wybrać dobre drewno do budowy domu szkieletowego?

Podstawą domu szkieletowego jest drewno użyte do jego budowy. Nie można zaniedbać jego wyboru, ponieważ przełoży się to na trwałość budynku. Jakość drewna jest najważniejsza. Do budowy domu szkieletowego, najlepszym rozwiązaniem jest użycie drewna świerkowego, klasy C24. Charakterystycznymi cechami drewna jest suszenie komorowe i czterostronne struganie. Wilgotność nie może przekraczać 18%. Odpowiednie struganie drewna zabezpieczy przed pożarem. Płomienie przy takim struganiu nie trawią natychmiastowo drewna a jedynie ślizgają się po belkach. Temperatura suszenia wynosi 60oC , dzięki czemu możemy pozbyć się wszelkich zarodników pleśni i grzybów a także larw owadów. Największym wrogiem drewna i materiału izolacyjnego jest wilgoć. Aby nie narazić się na szkody, bardzo dokładnie podchodzi się do szczelnego zabezpieczenia ściany przed wnikaniem wilgoci. Po wewnętrznej stronie używa się paroizolacyjną folię, której zadaniem jest opóźnienie przenikania pary wodnej z wnętrza domu do przegrody.

Kolejnym niezbędnym elementem w domach szkieletowych jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, która w tak szczelnych domach wydaje się niezastąpiona. Wentylacja mechaniczna w bardzo sprawny sposób wymienia całe powietrze w domu, prowadząc do pozbycia się wilgoci. W domach szkieletowych z wentylacją mechaniczną nie można mówić o problemie zbyt dużej ilości wilgoci a wręcz przeciwnie. Wentylacja mechaniczna ma wiele zalet jednak jej ciągła praca osusza powietrze i nie raz konieczne jest wręcz stosowanie nawilżaczy powietrza. Reżim wykonawstwa, właściwie wykonstruowana przegroda oraz zabezpieczenie ściany przed wilgocią zapewnia trwałość budynku na lata.

Pamiętajmy, że najdłuższym i najbardziej żmudnym etapem budowania domu szkieletowego jest wybór odpowiedniej działki. Prefabrykacja odbywa się po uzyskaniu pozwolenia na budowę i po uzyskaniu kredytu.

Poszczególne elementy konstrukcyjne domu montowane są na płycie fundamentowej w której już wcześniej wykonana została instalacja kanalizacji sanitarnej. W następnej kolejności następuje prefabrykacja na hali – ściany z instalacjami z regipsami z izolacją, bez okien oraz wykonanie konstrukcji wiązarów dachowych – konstrukcja prefabrykowana. 1 dzień – montaż budynku i 1 dzień montaż konstrukcji dachu. Następne etapy to montaż okien, drzwi i rolet, a na końcu instalacje wewnętrzne, woda, elektryka, co, wentylacja mechaniczna, elewacja, wylewki cementowe i uruchomienie pompy ciepła. Po zakończeniu wcześniej wymienionych prac, dom jest gotowy do zamieszkania.