Co to jest stan deweloperski domu?

Gdy kupujemy dom, bardzo często spotykamy się z takimi terminami jak dom pod klucz, stan surowy zamknięty lub stan deweloperski. Nie każdy wie, co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami i czym się różnią. W dzisiejszych czasach, bardzo duża grupa osób, przeważnie decyduje się na stan deweloperski domu.

Czym jest stan deweloperski domu?

Pod tym pojęciem, najczęściej ukrywa się surowy stan domu, który daje nam natychmiastową możliwość przystąpienia do prac wykończeniowych. Należy jednak pamiętać o tym, że poszczególne elementy wykończenia domu w stanie deweloperskim, uzależnione są przede wszystkim od konkretnych zapisów, zamieszczonych w umowie sprzedaży. Taką też umowę podpisujemy z deweloperem. Co dokładnie możemy zaliczyć do stanu deweloperskiego domu? Oczywiście zakończenie wszystkich prac, które są związane z ociepleniem nieruchomości, wykonaną instalacją elektryczną i wodno-kanalizacyjną, a także z przygotowaniem ścian, podłóg i elewacji. Musimy pamiętać o tym, że zakres dotyczący tego co wchodzi w stan deweloperski, a co nie, różni się w zależności od konkretnej oferty dewelopera. Bardzo często mamy możliwość wyboru podwyższonego stanu deweloperskiego lub rozszerzonego pakietu wykończeniowego. Jeśli mamy na myśli konkretne prace, możemy wynegocjować również indywidualne warunki. Pamiętajmy o tym, że stan deweloperski domu, nie pozwala nam na zamieszkanie w nim. Stan deweloperski jest kolejnym etapem budowy domu.

Co obejmuje stan deweloperski domu?

Stan deweloperski domu obejmuje wstępne prace przy wykończeniu pomieszczeń. Możemy tutaj zaliczyć między innymi: wylewkę podłogową, wykonanie posadzek, podłączenie i rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, grzewczej i wentylacyjnej, tynkowanie sufitów i ścian w środku domu. Na zewnątrz budynek ma elewację z tynkiem. Stan deweloperski obejmuje również przygotowanie ścian do malowania, wewnętrzne i zewnętrzne okna i parapety, ogrzewanie podłogowe a także drzwi do mieszkania. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od ustaleń, które zostaną zawarte w umowie. Stan deweloperski domu, może dodatkowo zawierać:
- szpachlowanie ścian i malowanie albo biały montaż,
- schody wraz z balustradami,
- wykonanie balkonu.

Jaka jest różnica pomiędzy stanem deweloperskim a wykończeniem domu pod klucz?

Decydując się na wariant domu pod klucz, decydujemy się na gotowy dom, do którego od razu możemy się wprowadzić. Jedyny element, który zostaje na naszej głowie to wniesienie i poustawianie mebli. Wewnątrz domu ściany będą pomalowane, a podłoga położona. Niekiedy w przypadku stanu deweloperskiego domu, prace również obejmują biały montaż urządzeń sanitarnych. Stan deweloperski domu oznacza jeszcze bardzo dużo prac, by doprowadzić go do stanu pod klucz. Na samym końcu pozostaje zrobić gładzie, malowanie, panele, kafle, biały montaż i wnieść meble. W naszej firmie zakres wszystkich prac jest szczegółowo określony i ustalony. Z wszystkimi informacjami można zapoznać się wybierając konkretną zakładkę.