Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Planowanie budowy domu, warto w pierwszej kolejności rozpocząć od rozważenia projektu domu energooszczędnego. Dom energooszczędny to taki dom, który potrzebuje mało energii nie tylko do ogrzewania, ale także do chłodzenia, wentylacji i dostarczenia ciepłej wody. Głównym założeniem tego typu domu jest obniżanie kosztów eksploatacji. Kto by nie chciał zminimalizować kosztów ogrzewania domu w zimie i zapewnić optymalne oraz komfortowe warunki cieplne w okresie letnim? Osób zainteresowanych wybudowaniem domu energooszczędnego jest coraz więcej. Nie dość, że będziemy mogli liczyć na obniżenie wartości rachunków, to dodatkowo przyczynimy się do ochrony środowiska.


Czym jest dom energooszczędny?

W praktyce możemy wyróżnić kilka rodzajów budynków: energooszczędne, pasywne, zero energetyczne i dodatnio energetyczne. To co w głównej mierze rozróżnia standardy energetyczne, to roczne zużycie energii do celów ogrzewania. Dla domów jednorodzinnych:

  • dom energooszczędny - Standard NF40 -  EUco ≤ 40 kWh(m2*rok),
  • dom pasywny - Standard NF15 - EUco ≤15 kWh/(m2*rok),
  • budynek zero energetyczny osiąga parametr 0 kWh/(m2*rok),
  • budynek dodatnio energetyczny to budynek, który wytwarza więcej energii niż jej zużywa.

Dom w technologii Zimmermann to dom EUco ≤20 kWh/(m2*rok). Znajduje się więc pomiędzy domem energooszczędnym, a domem pasywnym. Podstawowym kryterium podziału budynków jest współczynnik EUco. Oprócz niego, budynki powinny spełniać szereg innych wymagań, a mianowicie muszą posiadać rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, określoną izolacyjność przegród zewnętrznych oraz dużą szczelność budynku. Kolejnym, bardzo istotnym aspektem wpływającym na oszczędność w użytkowaniu, to odpowiednio zaprojektowany system ogrzewania. Sugerowanym systemem jest ogrzewanie podłogowe ze źródłem ciepła: Pompa Cieplna (powietrze-woda). Innym, dodatkowym czynnikiem wpływającym na oszczędność energii jest gruntowy wymiennik ciepła, a także zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Dzięki panelom fotowoltaicznym, dom będzie mógł z budynku energooszczędnego, stać się budynkiem dodatnio energetycznym.

W budynkach energooszczędnych, dąży się do zaprojektowania takiej powierzchni użytkowej, która będzie dokładnie dostosowana do potrzeb wszystkich użytkowników. Przy budowie domu, powinniśmy pamiętać o tym, że im większa będzie powierzchnia domu, tym większe będą potrzeby energetyczne oraz wyższe koszty budowy.

Zalet budowania domu energooszczędnego jest naprawdę dużo. Taka inwestycja może przyczynić się do tego, że późniejsze straty ciepła będą zredukowane niemalże do zera. Energooszczędne rozwiązania zyskują na popularności również ze względu na wzrost cen energii. Pozwolą one uniknąć w przyszłości wyższych kosztów utrzymania domu.

Budując swój wymarzony dom, weźmy pod uwagę standard energetyczny, który powinien zostać określony i odpowiednio dostosowany. Konieczna będzie także rzetelna analiza i bilans zysków w zestawieniu z nakładami finansowymi, a także wyważenie proporcji pomiędzy wydatkami poniesionymi na realizację, a kosztami przyszłej eksploatacji domu i wielkością oszczędności, które będą możliwe do uzyskania.