Czym jest rekuperacja? Poznaj zalety posiadania rekuperatora

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki rekuperacji, mamy zapewniony dostęp do zdrowego i świeżego powietrza w domu. Rekuperacja w istotny sposób oddziałuje na komfort mieszkania. Ten synonim nowoczesności, gwarantuje stałą i regularną wymianę powietrza, wpływając jednocześnie na koszty ogrzewania.

Rekuperacja staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, dlatego grupa osób, która się na nią decyduje, nieustannie się rozrasta. Bez wątpienia należy przyznać, że ceny energii stale rosną. Biorąc pod uwagę ten aspekt, w przyszłości będzie tylko i wyłącznie drożej. Jak temu zaradzić? Musimy zdać sobie sprawę z tego, że dom, który budujemy, może generować wysokie rachunki – chyba, że pomyślimy wcześniej o alternatywnych możliwościach taniego i ekologicznego dostarczania energii. Aby współczesny dom spełniał warunki energooszczędności, musi być przede wszystkim szczelny. W takim przypadku, zastosowanie kontrolowanej wentylacji staje się koniecznością. Świeże powietrze i efektywna wentylacja bez straty kosztownej energii może być na wyciągnięcie naszej ręki.
W dobrze zaizolowanym domu, sprawna wentylacja gwarantuje nie tylko komfort i zdrowie mieszkańców, ale także zapobiega starzeniu się konstrukcji przez wilgoć lub korozję.

Jak działa rekuperacja?

Ciepłe powietrze z domu, trafia do wymiennika, gdzie napływa świeże i zimne powietrze. Zużyte powietrze, oddaje więc swoje ciepło, ogrzewając przy tym powietrze, które jest pobierane z zewnątrz. Ważnym aspektem jest to, że powietrze z zewnątrz nie miesza się z ciepłym „zużytym powietrzem” z domu. Aby zapewnić odpowiedni klimat w całym domu do poszczególnych pomieszczeń, odprowadzane są kanały nawiewne i wywiewne. Cały ten proces przebiega praktycznie bezgłośnie z minimalnym zużyciem energii, redukując jednocześnie straty ciepła i gwarantując szczelność domu oraz stały dopływ świeżego powietrza. Pamiętajmy o tym, że system rekuperacji może działać w dwie strony. Zimą zapewnia „odzysk ciepła”, a latem następuje tzw. „odzysk chłodu”, zabezpieczając dom przed szybkim przegrzewaniem.

Jakie są zalety posiadania rekuperatora?

  • zdrowie i komfort mieszkania – zastosowanie rekuperatora zmniejsza ryzyko przeciągów. Nie trzeba w intensywny sposób wietrzyć wszystkich pomieszczeń, a w sezonie grzewczym, nie ma potrzeby wychładzania domu przez otwieranie okien. Obecność rekuperatora, wpływa również na obniżenie wilgotności w pomieszczeniach oraz na sprawne i szybkie pozbycie się uciążliwych zapachów.
  • sprawna wentylacja w domu – decydując się na rekuperację, zapewniamy sobie sprawną wymianę powietrza. Z pomieszczeń usuwany jest dwutlenek węgla, wilgoć i nieprzyjemny zapach. W zamian za to, powietrze, które do nich trafia jest oczyszczone i zdrowe.
  • oszczędność na ogrzewaniu – korzystając z rekuperacji, możemy cieszyć się zarówno zmniejszeniem kosztów eksploatacji, jak i instalacji systemu grzewczego. Rekuperacja przyczynia się do tego, że dany dom ma znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie w zależności od izolacji budynku, mogą zmniejszyć się nawet o 20%.
  • oszczędność na wentylacji – rekuperacja umożliwia rezygnację z części wentylacyjnych kominów oraz z kominków dachowych.
  • świeże powietrze w domu – utrzymanie czystości powietrza w domu staje się możliwe dzięki rekuperacji. Powietrze, które jest zaciągane z zewnątrz, jest filtrowane, co znacząco wpływa na jego czystość. Dodatkowo warto zaznaczyć, że przez filtrowanie powietrza, elementy systemu są chronione przed zabrudzeniem. Filtry powinny być jednak regularnie wymieniane.

Rekuperacja jest ekonomiczną wentylacją, niezależnie od panującej pogody. Decydując się na instalację rekuperatora, decydujemy się na świeże i oczyszczone powietrze z wszelkich pyłków, kurzu i alergenów.

Dodatkową możliwością jaka powstaje przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej jest połączenie jej systemu kanałów nawiewnych z gruntownym wymiennikiem ciepła. Sprawia to jeszcze większe oszczędności energetyczne, gdyż powietrze zanim trafi do wymiennika ciepła zostaje wstępnie „podgrzane” gruntem  w którym wymiennik ciepła jest zakopany.

Gruntowy wymiennik ciepła Geostrong, okazuje się być nowoczesnym systemem wspomagania wentylacji. Bezprzewodowy wymiennik ciepła jest montowany w sposób bezpośredni pod płytą fundamentową budynku – 50cm. Jego wykonanie cechuje się zastosowaniem najwyższej jakości tworzywa. Usadowiony jest na podłożu z kruszywa dolomitowego. Urządzenie jakim jest gruntowy wymiennik ciepła, służy przede wszystkim do wspomagania wentylacji budynków, zwiększając tym samym ich komfort cieplny, poprzez ujednolicenie temperatury dostarczanego do budynku powietrza. W gruntowym wymienniku ciepła, wykorzystuje się dużą pojemność cieplną gruntu. To właśnie dzięki niej, można zmniejszyć wahania temperatury powietrza dostarczanego do budynku. Instalacja jest wykorzystywana do wstępnego ogrzewania – w zimie, lub chłodzenia – w lecie, powietrza wprowadzanego do budynków.

Domy budowane przez firmę Zimmermann–Haus w standardzie posiadają wentylacje mechaniczną z rekuperacją, a opcją dodatkową jest możliwość wykonania gruntowego wymiennika ciepła, który znajdować się będzie pod płytą fundamentową - w gruncie.