Kredyt hipoteczny na budowę domu - co warto wiedzieć

Budowa lub zakup domu to bez wątpienia kosztowna inwestycja. Rzadko kiedy jest finansowana z własnej kieszeni, dlatego gdy brakuje środków na jej realizację, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty kredytowej banku. Inwestycja w dom lub we własne mieszkanie, ze względu na niebotyczne koszty, powinna być bardzo dobrze przemyślana.


Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny zwany jest również kredytem mieszkaniowym. To nic innego jak długoterminowy kredyt bankowy, za pośrednictwem którego możemy sfinansować zakup lub budowę nieruchomości mieszkalnej. Cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego jest jego zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości mieszkalnej, na ogół budowanej lub kupowanej przez kredytobiorcę. Osoba, ubiegająca się o uzyskanie kredytu hipotecznego, powinna złożyć w wybranym banku wniosek kredytowy. Powinna w nim również wskazać, na jaki cel chce go zaciągnąć. Bank fizycznie w sądzie, w wydziale Ksiąg wieczystych, podawany jest jako wierzyciel na hipotece nieruchomości. Gdyby zdarzyła się sytuacja, gdzie nie spłacilibyśmy zaciągniętego kredytu hipotecznego, to właśnie bank mógłby dochodzić swoich praw z nieruchomości z ustanowioną hipoteką.

Jaką kwotę możemy pożyczyć w ramach kredytu hipotecznego?

To, ile możemy pożyczyć w ramach kredytu hipotecznego jest kwestią indywidualną. W głównej mierze, decyduje o tym wartość kredytowej nieruchomości, a  także nasza historia kredytowa i sytuacja finansowa. Jeśli historia kredytowa i sytuacja finansowa odznaczają się wystarczająco wysoką jakością, to bank jest w stanie nam pożyczyć najwyższą możliwą kwotę, która przeważnie wynosi 80 lub 90% wartości określonej nieruchomości.

Na jak długo możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Kredyt na dom, to zdecydowanie poważne zobowiązanie finansowe. Mimo tego, banki starają się maksymalnie ułatwić jego spłatę, dlatego oferują długie okresy kredytowania. Dzięki temu, że takie zadłużenie możemy spłacać nawet 35 lat, miesięczna rata nie musi być dla domowego budżetu nadmiernym obciążeniem. Pamiętajmy jednak o tym, że nie każda osoba będzie mogła liczyć na uzyskanie aż tak długiego okresu finansowania. Wymogiem kredytodawcy jest to, by cały kredyt na dom, został spłacony przed ukończeniem określonego roku życia.

Czy każdy może starać się o kredyt hipoteczny?

Otrzymanie kredytu na dom, związane jest ze spełnieniem różnorodnych warunków. Finansowanie udzielane jest wyłącznie osobom pełnoletnim, których celem jest wybudowanie lub nabycie nieruchomości położonej w Polsce. Kolejny warunek związany jest z zapewnieniem wkładu własnego, który zgodnie z przepisami, powinien odpowiadać 20% wartości danej inwestycji. Jeśli wykupimy specjalne ubezpieczenie, bank może zaakceptować niższy wkład własny, ale nie mniejszy niż 10%. Jeśli spełniamy te kryteria, możemy wypełnić i złożyć wniosek o kredyt na dom wraz z niezbędną dokumentacją. Biorąc pod uwagę wszystkie dokumenty, a także dane, które są zgromadzone w BIK-u i rejestrach dłużników, bank może podjąć właściwą decyzję w sprawie udzielenia finansowania. To właśnie dzięki tym informacjom, bank jest w stanie poznać nasze zarobki i comiesięczne koszta oraz dotychczasową spłatę zobowiązań. Wszystkie te aspekty pozwalają na oszacowanie naszej zdolności kredytowej, czyli maksymalnej kwoty kredytu, jaką w ocenie banku, będziemy w stanie spłacić w sposób terminowy.
Kredyt hipoteczny to najlepsza i bardzo często jedyna dostępna metoda na sfinansowanie danej inwestycji mieszkaniowej, pomimo braku gotówki. Jeśli stoimy przed zamiarem starania się o kredyt hipoteczny, możemy w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia niezależnego dorady kredytowego, który pomoże nam zaciągnąć kredyt na dom, w sprawny, bezpieczny i korzystny dla nas sposób. Pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego, może również udzielić firma Zimmermann-haus. Korzystając z naszych usług warto skonsultować się w tej sprawie i zapoznać się z ofertą na stronie internetowej.

Preferencyjny kredyt hipoteczny na budowę domu energooszczędnego

Firma Zimmermann-Haus, posiada w swojej ofercie budowę domów energooszczędnych. Domy w technologii Zimmermann to domy EUco ≤20 kWh/(m2*rok). Zainteresowanie budową domów energooszczędnych nieustannie rośnie, ze względów na zwiększające się koszty ogrzewania w czasie silnych mrozów i nie tylko. Wychodząc naprzeciw naszym oczekiwaniom, banki coraz częściej oferują kredyty, dzięki którym można sfinansować proekologiczne inwestycje na preferencyjnych zasadach. O co dokładnie chodzi? Preferencyjny kredyt dotyczy zarówno wyposażenia domu w nowoczesne technologie grzewcze, budowy budynku energooszczędnego, jak i nawet zakupu hybrydowego auta. Budowa domu energooszczędnego związana jest z wykorzystaniem nowoczesnych technologii grzewczych i izolacyjnych, które przyczynią się do tego, że budynek będzie potrzebować kilkukrotnie mniej energii do ogrzewania. W konsekwencji możemy liczyć na znaczne oszczędności w rachunkach, ale i również na znacznie wyższe koszty inwestycyjne. To właśnie wtedy, możemy je zmniejszyć, korzystając z możliwości zaciągnięcia kredytu ekologicznego z dotacją. Taki ekokredyt dostępny jest w wybranych bankach i dotyczy konkretnego celu. Dopłaty mogą wynieść nawet do 40% inwestycji. Uwagę należy jednak zwrócić na ich wysokość i dostępność, które są uzależnione od danego regionu kraju. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania, warto przeanalizować kilka ofert i porównać, który bank jest w stanie zaoferować najkorzystniejsze warunki finansowania.