Porównanie kosztów systemu budownictwa murowanego a budownictwa szkieletowego

Przed budową domu, musimy podjąć jedną z pierwszych ważniejszych decyzji, dotyczących wyboru odpowiedniej technologii. Budowa domu i wybór określonej technologii w jakiej ma być on wznoszony okazuje się być często sporym dylematem.

Aktualnie, bardzo wiele firm w swojej ofercie posiada możliwość wykonania domu z wykorzystaniem różnorodnych metod. W Polsce, dużą popularnością cieszą się zarówno domy wznoszone tradycyjną technologią murowaną, jak i drewnianą. Porównanie wyboru domu w drewnianej konstrukcji szkieletowej i domu w konstrukcji murowanej, okazuje się być nie lada wyzwaniem. Które rozwiązanie jest lepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj rozważenie wszystkich za i przeciw obu technologii budowlanych. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od zasobności naszego portfela i od czasu, jaki możemy czy chcemy poświęcić na budowę.

Czy koszty systemu budownictwa murowanego, a budownictwa szkieletowego łatwo porównać?

Zadanie te, należy do bardziej wymagających, ze względu na obowiązek precyzyjnego określenia stopnia wykończenia poszczególnych ścian. Podobnych kłopotów przysparza porównywanie kosztów elewacji. Inne będą w przypadku tynkowania ściany murowanej, a inne dla tynku nakładanego na ściany budynku szkieletowego. Porównanie cenowe wybudowania domu w technologii murowanej lub szkieletowej nie jest łatwym zadaniem. Należy pamiętać o tym, że na cenę domu składa się bardzo dużo elementów składowych. Są to między innymi:

 • powierzchnia domu,
 • kształt dachu i rodzaj pokrycia,
 • rodzaj stolarki okiennej,
 • system ogrzewania i system wentylacji.

Co składa się na cenę domu?

Oprócz charakterystycznych danych dotyczących domu, na jego cenę składa się przede wszystkim profesjonalizm ekipy budowlanej. Musimy mieć świadomość tego, że niższa cena wykonawstwa, najczęściej jest związana z niższą jakością robót. Budynek mieszkalny można wybudować systemem gospodarczym, w którym wszelkie formalności i współpraca wszystkich ekip budowlanych podczas budowy domu, należy do zadań inwestora. Budynek mieszkalny można również wybudować systemem generalnego wykonawstwa. Ta opcja, może się jednak okazać droższa w porównaniu do systemu gospodarczego. Dzieje się tak, ponieważ w systemie generalnego wykonawstwa to jedna firma zajmuje się w 100% całą budową, zrzucając jednocześnie stres i ciężkie decyzje z inwestora na siebie.

Kolejnym, bardzo dużym kosztem w budowie domu są prace instalacyjne i wykończeniowe. Jeśli chodzi o wykończenie, to na samym początku budowy, nie jesteśmy w stanie tego w ogóle wycenić. W przypadku instalacji wewnętrznej, mamy taką możliwość. Firma Zimmermann w budowie domów, oferuje najwyższy standard. W towarzystwie energooszczędnego domu ze ścianami szkieletowymi, w każdym domu, montowane są pompy ciepła powietrze – woda, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i ogrzewanie podłogowe. Podczas porównywania cen budowy domu, swoją uwagę należy zwrócić właśnie na te aspekty. Jeśli chcemy posiadać energooszczędny dom, gdzie koszty jego eksploatacji są bardzo niskie, to musimy zainwestować w ekologiczne źródła energii. Firma Zimmermann ma również możliwość stworzenia wyceny i montażu paneli fotowoltanicznych. Decydując się na tę usługę, właściciel domu będzie miał prąd całkowicie za darmo.

Porównanie budowy domu szkieletowego i murowanego

Różnica w budowie domu szkieletowego lub murowanego, związana jest z konstrukcją ścian. Ich koszt porównywalny jest do ścian murowanych. Precyzja wykonania ścian, ich grubość oraz fakt pełnej prefabrykacji i szybkiego montażu na budowie, przyczynia się do tego, że budynki szkieletowe powstają w czasie około 90 dni. Warto wiedzieć, że grubość ścian min 40 cm, powoduje, że współczynnik izolacyjności wynosi U<0,11.

Decydując się na wybór konkretnej technologii budowy domu, musimy pamiętać o tym, że budowa domów szkieletowych jest zawsze realizowana w systemie generalnego wykonawstwa, a gwarancja na wykonanie znajduje się po stronie jednej firmy. W przeciwieństwie do domów murowanych, realizowanych najczęściej metodą gospodarczą, jest to ciężkie do uzyskania. Gwarancja wykonanych prac jest zapewniana lub nie jest przez poszczególne firmy.

Co składa się na budowę domu?

Stan surowy domu zawiera w sobie:

 • poziom „0”, a w nim: roboty ziemne, fundamenty, izolacja fundamentów i podkłady,
 • ściany nadziemia, a w nim: ściany parteru, kominy Schiedla i przewody wentylacyjne,
 • zbrojenie,
 • dach, a w nim: konstrukcja dachu i pokrycie dachu.

Na budowę domu składa się również stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna, a także stan wykończeniowy, czyli:

 • ścianki działowe,
 • ocieplenie stropu,
 • stolarka wewnętrzna,
 • tynki i okładziny ścian wewnętrznych,
 • izolacje podposadzkowe,
 • podłogi i posadzki,
 • malowanie,
 • elewacja,
 • opaska.

W powyższym zestawieniu dokładnie widać, że oprócz ścian – szkieletowych lub murowanych, na dom składa się naprawdę wiele elementów. Rozwój technologii w budownictwie, daje możliwość dokonania wyboru najbardziej optymalnej metody budowania domu, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i estetycznych. Bardzo duże znaczenie ma szybkość wznoszenia budynku. Zdarza się tak, że właścicielom zależy najbardziej właśnie na tym aspekcie. Biorąc pod uwagę kilka ostatnich lat, możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania konstrukcjami szkieletowymi z drewna. Technologia szkieletowa jest w dużej mierze porównywalna cenowo do technologii murowanej, ale w tej cenie możemy mieć dużo więcej innych opcji.

Decydując się na ofertę firmy Zimmermann-Haus, możemy liczyć na 25 lat gwarancji oferowanych usług, a także na pewność ceny w systemie generalnego wykonawstwa, które jest o wiele wygodniejsze niż budowa domu w systemie gospodarczym. W systemie gospodarczym, cena budowy domu stanowi zawsze niewiadomą. Podczas porównywania cen obu technologii, trzeba szczegółowo przeczytać ich wycenę i porównać wszystkie elementy składowe. W ofercie firmy Zimmermann, wszystko jest przejrzyście i dokładnie wykazane. Możemy się z niej dowiedzieć, że w każdym budowanym domu, oferowana jest pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i ogrzewanie podłogowe. Firma Zimmermann może również stworzyć dodatkową wycenę i zamontować panele fotowoltaniczne, klimatyzację itp. Budowa domu realizowana jest zawsze na płycie fundamentowej, a dach zawsze posiada dachówkę ceramiczną. Decydując się na firmę Zimmermann, nie musimy się martwić o budowę domu, ponieważ to właśnie firma Zimmermann zorganizuje za nas wszystko, a dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, dom zostanie wykonany z najwyższą starannością. Dodatkowym aspektem jest czas budowy domu w technologii szkieletowej, a mianowicie 90 dni. W systemie gospodarczym lub w technologii murowanej nie jest to możliwe. Cena budowy domu firmy Zimmermann może być wyższa niż cena domu w technologii murowanej, wybudowanego systemem gospodarczym. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że ilość zalet jaką oferuje firma Zimmermann w swoich usługach, wynagradza tę cenową różnicę w 100%.