Budowa idealnego domu - co powinien zawierać projekt domu marzeń?

O czym decyduje projekt domu? Oczywiście o kosztach jego budowy. Projekt domu, pomaga w uniknięciu błędów na różnorodnych etapach budowy, a także decyduje o komforcie mieszkania i późniejszej możliwości jego rozbudowy. Jeśli chodzi o dostępność gotowych projektów domów, naprawdę jest w czym wybierać.

Musimy mieć jednak świadomość tego, że projekt domu nie jest wyłącznie jego bryłą i rozkładem pomieszczeń. Na projekt domu wchodzi również szereg wymiarów, oznaczeń i zapisów, które są niezbędne do oceny tego, czy dany projekt budowlany domu jest zgodny z przepisami.

Co powinien zawierać projekt budowlany?

Rozpoczęcie budowy każdego budynku mieszkalnego jest związane z obowiązkiem uzyskania niezbędnych dokumentów. Najważniejszym dokumentem jest przede wszystkim pozwolenie na budowę, bez którego niestety nie będziemy mogli przystąpić do jakichkolwiek prac. Pozwolenie na budowę zostanie nam wydane, po przedłożeniu w odpowiednim urzędzie projektu budowlanego. Powinien on składać się z dwóch części, a mianowicie z projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania terenu. Te dwa dokumenty, stanowią podstawę do pozytywnego rozpatrzenia zaopiniowania naszego wniosku. Z tego też względu, nie możemy dopuścić do zaniedbania ich prawidłowego przygotowania. Nasz prawidłowo przygotowany projekt budowlany, powinien być nie tylko zgodny z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego, ale także powinien uwzględniać wszystkie dodatkowe wymogi, które zostały zawarte w decyzji o warunkach zabudowy danego terenu. Jednak formalności okazują się proste w załatwienie bo wszystkie dokumenty związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę przygotowuje nasza firma Zimmermann -Haus.

Ja wybrać idealny projekt domu?

Kluczowym warunkiem do wyboru odpowiedniego projektu jest właściwe określenie wielkości domu. Ustalając wielkość naszego domu, musimy pamiętać o tym, że nie tylko jego ogólna powierzchnia jest ważna. Istotnym aspektem jest również usytuowanie względem siebie poszczególnych pomieszczeń, ich połączenie oraz powiązanie wnętrza domu z ogrodem. Wybór przyszłego domu, należy do bardzo wymagającego zadania, które potrzebuje przeprowadzenia analizy wielu czynników. Oprócz preferencji dotyczących układu funkcjonalnego bryły i stylistyki, musimy wziąć pod uwagę także uwarunkowania wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy. To w jakim stylu zostanie zbudowany nasz dom, zależy wyłącznie od nas samych.

Możemy więc zdecydować się na projekt domu, który będzie tradycyjny, współczesny lub nowoczesny. W momencie wyboru idealnego projektu domu, powinniśmy pamiętać o tym, aby odpowiadała nam jego funkcjonalność  i by uwzględniała przyszłe potrzeby. Warto wziąć pod uwagę chęć przeznaczenia pokoju np. na działalność gospodarczą lub chęć powiększenia rodziny. Dodatkowy pokój jest znakomitą opcją, dzięki której będziemy mogli zaadaptować go do aktualnych potrzeb. W wyborze idealnego projektu domu, nie możemy zapomnieć o wyborze odpowiedniej wersji projektu, która będzie uwzględniać nasze potrzeby oraz która będzie dostosowana do działki np. z wjazdem od północy i południa. W trakcie adaptacji projektu, mamy możliwość zmiany pomieszczeń, usytuowania ścianek działowych itp. Funkcje domu powinny być dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.

O czym powinniśmy pamiętać wybierając projekt domu?

Dom powinien być trwałą i udaną inwestycją. Projekt, który wybierzemy powinien być podatny na zmiany. Naprawdę trudno przewidzieć wszystkie możliwe zmiany w przyszłości, które na nas czekają. Mimo wszystko powinniśmy je uwzględnić i zastanowić się nad tym, czy dany projekt domu będzie można np. zrealizować w etapach, rozbudować na tej samej działce, podzielić na dwa mieszkania, czy też sprzedać.

Wybierając projekt domu, zwracajmy uwagę na funkcjonalny układ pomieszczeń, podział na strefę nocną i dzienną, odpowiednią ilość łazienek, ustawne pokoje, spiżarnię i pomieszczenie gospodarcze oraz funkcjonalną kuchnię w dobrym miejscu, sąsiadującą z jadalnią. Znakomitym rozwiązaniem jest kuchnia, do której można wejść zarówno z holu, jak i z pokoju dziennego.