Czy warto instalować pompę ciepła w domu?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że koszty ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej stanowią około 60% wydatków, ponoszonych na rzecz eksploatacji domów jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego, że poszukujemy alternatywnych źródeł ogrzewania domu, które w znaczący sposób pozwolą na poczynienie oszczędności. Jednym z naprawdę atrakcyjnych rozwiązań, wykorzystujących odnawialne źródła energii jest pompa ciepła.


Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to zdecydowanie niezawodne i ekonomiczne urządzenie, które pozwala jednocześnie zastąpić około 75% kosztów eksploatacyjnych. Pompę ciepła można zastosować niemal w każdym miejscu, niezależnie od wielkości, wieku oraz możliwości technicznych budynku. Nie dość, że zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjne piece, to dodatkowo nie wymaga jakiejkolwiek przestrzeni na składowanie opału i popiołu. 

Praca pompy ciepła jest naprawdę cicha. Z tego też względu, bez problemu można instalować ją w mieszkaniu. Do zalet tego urządzenia, niewątpliwie należy zaliczyć sprawność, która w miarę upływu czasu nie spada. Dzięki temu, możemy uniezależnić się od wzrostu cen paliw, spowodowanych między innymi, wyczerpywaniem się źródeł naturalnych. Pompa to urządzenie zdecydowanie ekologiczne. Nie emituje sadzy, ani też spalin. Warto również wiedzieć, że pompa ciepła nie wymaga instalowania komina, czy też dodatkowego systemu wentylacji. Pompa ciepła jest w pełni zautomatyzowana  wymaga jedynie okresowych przeglądów rocznych lub półrocznych.

Jakie są zalety pompy ciepła?

Pompa ciepła jest jednym z najekonomiczniejszych sposobów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Oprócz niskich kosztów eksploatacyjnych, głównym atutem pompy ciepła jest w pełni bezobsługowy zakres pracy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zakup pompy ciepła jest związany z jednorazowym, większym wydatkiem który zwróci się w przyszłości. Czy warto zdecydować się na pompę ciepła w domu? Zalet, przemawiających za tym, że naprawdę warto to zrobić jest bardzo dużo. Pompa ciepła jest najbezpieczniejszym ze wszystkich sposobów ogrzewania domu. Jeżeli jej moc i czas pracy są odpowiednio dobrane, pompa ciepła okazuje się być ekologiczna i tania w eksploatacji. Oprócz tego, pompa ciepła utrzymuje stałą temperaturę, nawet podczas nieobecności mieszkańców, nie wywołuje toksycznych produktów i nie emituje szkodliwych substancji, a także nie wymaga doprowadzenia przyłącza.

Czy warto instalować pompę ciepła w domu?

Pompa ciepła jest atrakcyjna pod względem wygody, efektywności i oszczędności. Znakomicie sprawdzi się w domach jednorodzinnych, ogrzewając je zimą, a schładzając latem. Warto zainwestować w pompę ciepła, ponieważ gwarantuje ona niezależność od zewnętrznych źródeł zasilania i stałe, niskie rachunki za energię. Jedną z większych zalet jest to, że 3/4 energii potrzebnej do ogrzewania jest darmowa, odnawialna oraz dostępna w otoczeniu.

Jak działa pompa ciepła?

Firma Zimmermann-Haus posiada w swojej ofercie pompy woda-powietrze. Są one standardem w domach szkieletowych, ale jest również możliwość zamontowania pompy ciepła w istniejących już domach. Jak działa pompa ciepła? Jej działanie jest dokładnie takie samo jak w lodówce, zamrażalce czy klimatyzatorze. Różnicą jest to, że w trybie grzania – w odwrotną stronę – pompa pozyskuje, a nie usuwa ciepło. Stosowane przez firmę Zimmermann-Haus pompy, charakteryzują się również możliwością chłodzenia – przez odwrócenie obiegu. Dzięki tej funkcji w letniej porze, można utrzymać w domu przyjemny chłód.

Poprzez sprężanie, czynnik którym jest gaz skrapla się i podnosi swoją temperaturę, którą następnie oddaje wodzie z instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w skraplaczu. Schłodzony gaz który przekazał ciepło w dalszym swoim biegu rozpręża się i paruje, schładzając się poniżej temperatury -50˚C, a następnie ogrzewa się w jednostce zewnętrznej powietrzem zewnętrznym.

Jedyny koszt jaki jest ponoszony to koszt energii elektrycznej potrzebnej do sprężania i pracy urządzenia. W ten sposób pompa ciepła jest w stanie z 1kW energii elektrycznej wyprodukować około 4kW energii cieplnej. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym. Naszym jedynym zadaniem jest nastawienie pożądanej temperatury i radość z uzyskanego ciepła.

Wartym uwagi aspektem, jest możliwość nastawienia temperatury w sposób zdalny ze swojego smartfona oraz możliwość wykonania instalacji fotowoltaicznej i cieszenie się ciepłem oraz energią elektryczną za darmo.