Zakup działki pod budowę domu. Na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach, zakup działki budowlanej stanowi pierwszy i najważniejszy krok w kierunku realizacji swoich marzeń, które są związane z posiadaniem własnego domu.
Kupno działki budowlanej wcale nie należy do łatwych zadań. Jest to naprawdę ważna decyzja, przed podjęciem której należy wziąć pod uwagę wiele czynników. To poważna życiowa decyzja oraz jeden z największych wydatków w swoim życiu. Sam wybór działki nie jest wyłącznie kwestią lokalizacji i metrażu. Zanim podpiszemy umowę, należy wypytać sprzedawcę o wszelkie szczegóły, zapoznać się z sąsiedztwem, a także zajrzeć do dokumentacji w sądzie rejonowym i urzędzie gminy lub miasta. Musimy również pamiętać o tym, że na zakupionej przez nas parceli, nie zawsze będziemy mogli wybudować dowolny dom.

Zakup działki pod budowę domu – o czym musimy pamiętać?

Zaczynając od samego początku, musimy pamiętać o znalezieniu odpowiedniego miejsca, w którym będziemy chcieli zamieszkać. Co wybierzemy? Działkę na wsi, w mieście, czy na jego obrzeżach? To nasza indywidualna decyzja, na którą wpłynie wiele czynników, takich jak np. praca, szkoła itp. Decyzja o zakupie działki pokierowana jest również ceną. Musimy pamiętać, że jeśli planujemy budowę domu na tym gruncie, to warto w rozsądny sposób podejść do gospodarowania pieniędzmi. Planując budowę domu jednorodzinnego, optymalna powierzchnia działki budowlanej powinna się mieścić w granicy mniej więcej 600-800 m2. Dzięki takiej powierzchni, możemy liczyć na bezproblemowe zaprojektowanie domu. Przed zakupem działki budowlanej, warto określić kryteria działki, a mianowicie wielkość, szerokość, długość, kształt itp. Na tym etapie, bardzo istotna jest decyzja, jaki dom będzie spełniać oczekiwania kupującego. Podczas projektowania domu na działce należy trzymać się określonych odległości ścian budynku od granic działki. Ściany budynku bez okien mogę być w odległości min. 3 m. od granicy działki a ściany z oknami w odległości min. 4 m. od granicy działki. Zazwyczaj mamy już przygotowanych kilka projektów domów i to właśnie do nich przystosowuje się poszukiwania działki. Kolejnymi kryteriami jest dobry dojazd, możliwość podłączenia mediów, elektryczność, gaz, kanalizacja, wodociąg.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie działku budowlanej?

Oczywiście na kwestie prawne. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, kto dokładnie jest właścicielem działki, czy działka nie jest obciążona długami, czy istnieją jakiekolwiek porozumienia z ewentualnymi najemcami lub dzierżawcami gruntu itp. Prosząc o numer księgi wieczystej, jesteśmy w stanie sprawdzić jej stan przez zakupem. Najlepiej, gdy poprosimy specjalistę o przejrzenie zawartych w niej wpisów. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie umknęła nam jakaś ważna informacja.

Wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego dla danej działki

Po zapoznaniu się z wszystkimi informacjami w księdze wieczystej, musimy wybrać się do wydziału architektury urzędu miasta lub gminy, by poprosić o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego dla działki, która nas interesuje. Jeśli zdarzy się tak, że planu nie będzie, możemy wtedy poprosić właściciela działki o udostępnienie warunków zabudowy a jeżeli takowych nie posiada to niezbędne przed budową domu jest wystąpienie do Urzędu Gminy o wydanie warunków zabudowy na przedmiotową działkę. . Gdy uzyskamy plan zagospodarowania, musimy sprawdzić jaka jest kwalifikacja działki – leśna, rolna, czy rolna z możliwością zabudowy siedliskowej, jaki rodzaj zabudowy obowiązuje na działce, czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia związane z zabudową, a także czy działka nie leży w obszarze chronionym np. ze względu na zabytki, krajobraz itp. Musimy także sprawdzić jaki jest minimalny metraż działek budowlanych w danej gminie.

Wypis z z rejestru gruntów

Kolejnym aspektem, o którym musimy pamiętać jest wypis z rejestru gruntów. Taki dokument możemy uzyskać w wydziale geodezji w urzędzie miasta lub gminy lub w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Co znajdziemy w takim wypisie? Informację o rodzaju gruntów działki.

Szczegóły dotyczące działki budowlanej

 • Droga wjazdowa do działki
  Mając już wybrany kształt i wielkość działki budowlanej, na której zamierzamy postawić wymarzony dom, możemy przejść do następnego etapu, który bardzo często jest pomijany przez kupujących. Chodzi tutaj oczywiście o drogę wjazdową do działki. Wbrew pozorom, może ona przysporzyć wiele kłopotów na dalszym etapie wyboru projektu domu. Działka budowlana charakteryzująca się nieregularnym kształtem, może przyczynić się do zamówienia droższego, indywidualnego projektu, ze względu na możliwe problemy związane z wkomponowaniem projektowanego domu. Bardzo ważnym aspektem jest również to, czy dojazd do samej działki jest utwardzony, prowadzony drogą gminną i czy zachodzi możliwość dojazdu większego sprzętu.
 • Uzbrojenie terenu w media
  Najlepsze rozwiązanie to takie, by poszukać uzbrojona działkę czyli działkę znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi w której mamy sieci uzbrojenia terenu. Przeglądając oferty, sprawdźmy, czy na działce są odpowiednie przyłącza, a mianowicie: prąd, gaz, kanalizacja i woda. Najważniejszym aspektem jest dostęp do sieci kanalizacyjnej, dużo działek nie posiada jeszcze sieci kanalizacyjnej w drodze co w przeciwieństwie do sieci wodociągowej jest rzadkością. Uzbrojenie w sieć energetyczną jest najmniejszym problemem. Idealna działka to taka, która ma dostęp do wszystkich podstawowych mediów.
 • Potencjalne problemy
  Wszelkie zalety działki, czyli dobra lokalizacja, znakomity dojazd itp. mogą odwrócić naszą uwagę od potencjalnych zagrożeń. Przykładem jest podmokły teren, na którym naturalne wchłonięcie wody po intensywnych opadach deszczu, może potrwać nawet kilka dni. My tym samym będziemy się borykać z możliwym zalaniem działki i drogi dojazdowej. W niektórych przypadkach, uwagę trzeba zwrócić również na to, czy działka nie leży na terenie, na którym przed wybudowaniem czegokolwiek należy dokonać wykopalisk archeologicznych. Kolejny aspekt dotyczy powierzchni zabudowy i powierzchni biologiczne czynnej. Powinniśmy znać te informacje, ponieważ w późniejszym okresie może się okazać, że nowy właściciel nie będzie mógł wybudować wybranego domu, gdyż nie pozwoli na to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Trzeba pamiętać, że działka przy granicy działki leśnej ma swoje ograniczenia, budynek musi być oddalony min. 12 m. od granicy lasu.
 • Sąsiedztwo
  Oprócz cech działki, bardzo ważne jest również jej otoczenie. Decydując się na zakup działki budowlanej, sprawdźmy, czy w okolicy nie ma uciążliwych zakładów przemysłowych, głośnych warsztatów, fabryk, ubojni, śmietnisk, przejazdów kolejowych, hodowli zwierząt itp. Duży hałas, ruch, spaliny czy nieprzyjemne zapachy mogą skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie.

Zorientujmy się także, czy w pobliżu działki znajdują się najbardziej potrzebne punkty handlowe i usługowe takie jak np. apteka, sklepy, bank, przychodnia, szkoła, przedszkole itp. Kupując działkę, uwzględnijmy również bliskie położenie przystanków autobusowych, tramwajowych, PKS lub PKP. Chętnie pomożemy w dobraniu odpowiedniej działki pod budowę Twojego wymarzonego domu - skontaktuj się z nami.