Najczęściej zadawane pytania
Cena domu uzależniona jest od wielu czynników, m.in.: wielkości domu, wyboru materiałów, liczby kondygnacji (parterowy lub z poddaszem użytkowym), wyposażenia (np. kominek). Każdy dom wyceniamy indywidualnie jednak szacunkowa cena zaczyna się już od 1300 zł/m2 podłogi. Należy podkreślić, że podpisując umowę znają Państwo ostateczną cenę wybudowania domu w wybranej wersji.
TAK. Nasza firma zajmie się adaptacją projektu gotowego lub wykona projekt indywidualny, skompletuje całą dokumentację i uzyska pozwolenie na budowę. Zapewniamy także funkcję kierownika budowy oraz uzyskamy pozwolenie na użytkowanie.
NIE. Nasz zespół zaadaptuje do naszej technologii dowolnie wybrany przez Państwa projekt (np. ze stron internetowych, katalogów).
NIE. Ściany naszych domów są tak zaprojektowane i wykonane, aby były trwale połączone z fundamentem. Do tego celu używamy specjalnych łączników i kotew. Ponadto ściany i dach są tak skonstruowane i ze sobą połączone, aby zapobiec przechyleniu się.
Trwałość domu szkieletowego jest taka sama jak murowanego, ponieważ podlegają one takim samym normom i wytycznym. Wszystkie domy – szkieletowe jak i murowane projektuje się na okres nie krótszy niż 50 lat.
Ściany domu są przytwierdzone do płyty fundamentowej poprzez kotwy i łączniki kątowe. Wszystkie połączenia są tak zaprojektowane, aby wytrzymać siły wyrywające.
Wszystkie ściany są pokryte od wewnątrz płytami GKF ogniochronnymi. Przestrzeń pomiędzy słupkami wypełniona jest wełną mineralną i obita płytami OSB – odcina to dostęp powietrza do konstrukcji. Dodatkowo słupki ścian są czterostronnie strugane i maja fazowane krawędzie, co ogranicza zapalenie się drewna. Ściany naszych domów nie rozprzestrzeniają ognia, a także mają odporność ogniową REI30.
TAK. Obicie ścian płytami gipsowo-włóknowymi Fermacell powoduje, że meble można wieszać w dowolnym miejscu.
Instalacja ogrzewania prowadzona jest w podłodze. Instalacja wentylacyjna prowadzona jest nad stropem w nieużytkowej części poddasza lub w stropie między kondygnacyjnym, jeśli występuje. Instalacja wodna prowadzona jest w podłodze.
NIE. Powodem degradacji drewna jest głównie wilgoć. Belki w konstrukcji ścian i stropów są zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci z opadów atmosferycznych zewnętrzną warstwą ocieplenia i płyt OSB oraz przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza domu przez zastosowanie folii paroizolacyjnej. Drewno jest także suszone i ma gładkie powierzchnie, co zniechęca owady do wgryzania się w nie.
Z uwagi na wysoką szczelność budynku szkieletowego jak i także nowo budowanych budynków murowanych powinno się stosować wyłącznie wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperacją). W nowo wznoszonych, szczelnych domach powietrze nie ma jak wnikać do ich wnętrza, więc wentylacja grawitacyjna nie może działać poprawnie – kumuluje się wilgoć co powoduje rozwój pleśni i grzybów.
Źródło ciepła jest zawsze ustalane indywidualnie z każdym klientem.
TAK. Możemy wykonać kominek w każdym naszym domu. Ze względu na wysoką energooszczędność budynku i odzysk ciepła z rekuperacji kominek powinien być z zamkniętą komorą spalania.
Jest to urządzenie odzyskujące energię cieplną z pary wodnej zawartej w powietrzu za pomocą cyklów sprężania i rozprężania. Można powiedzieć, że pompa ciepła jest odwrotnością lodówki lub klimatyzacji. Pompa ciepła składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, montowanej przy elewacji domu.
TAK. Pompa ciepła swobodnie działa do temperatury -18 stopni. Poniżej temperatury, co zdarza się kilka dni w roku spada sprawność pompy, dlatego stosujemy mocniejsze pompy niż wynika to z obliczeń. W krytycznej sytuacji woda w podłogówce dogrzewana jest grzałką elektryczną wmontowaną w pompę ciepła.
Jest to „urządzenie” do odzysku ciepła z powietrza usuwanego i oddania go do powietrza nawiewanego. Rekuperator zbudowany jest z kanałów wzajemnie się krzyżujących a wymiana ciepła zachodzi przez ich ścianki. Powietrze jednak nie miesza się ze sobą.
TAK. Piwnicę wykonamy w technologii murowanej, a pozostałą część w szkieletowej. Wykonanie poddasza użytkowego także jest możliwe.